logo
 
 
 

Záchodové mísy - základní dělení

Záchodové mísy lze rozdělit dle mnoha způsobů a kriterií. Níže je uvedeno jejich základní dělení.

Dle způsobu instalace
stojící - záchodová mísa stojí na podlaze, nádržka s vodou může být za mísou (tzv. kombi), nad mísou či zastavěna. Výhodou této instalace je její jednoduchost. Nevýhodou je ztížená údržba okolí záchodové mísy.
závěsné - záchodová mísa je nainstalována na zdi, nádržka s vodou je zapuštěná. Výhodou je moderní design a jednoduché udržování hygienické čistoty v okolí mísy. Nevýhodou je, že pro výměnu mísy je nutné provést stavební úpravy. Je tedy spíše určena do nově zrekonstruovaných toalet nebo do nově budovaných.

Dle způsobu splachování
zálevný - po sticknutí tlačítka čí zatáhnutí za splachovadlo se otevře ventil a z nádržky vyteče voda vlastní vahou. Voda zalije mísu a obsah mísy se vyprázdní. V míse zbyde jen část čisté vody, aby nedocházelo k pronikání pachu z kanalizace na toaletu. Tento systém je nejrozšířenější zejména pro svoji nenáročnost na stavební úpravy a vysokou spolehlivost.
podtlakový - tento systém splachování je s výhodou používán v oblastech s limitovaným přístupem k vodě, např. v letadlech, lodích apod. Mísa je z malé části zalita vodou a jeji obsah je následně vysát podtlakem do kanalizace a po odsátí obsahu je záchodová mísa z části zalita vodou, aby nedocházelo k průniku pachu zpět na WC.
chemické - systém chemického WC se používá všude tam, kde je velmi omezen prostor pro vybudováni toalety, přístup k vodě nebo kanalizaci. Jedná se např. o jednorázové instalace na koncertech, stavbách, sportovních akcích, ale také při kempování v přírodě. Nevýhodou tohoto řešení jsou vyšší pořizovací a udržovací náklady.
suché - tento systém je nejstarší známý. V současnosti již ale nesplňuje hygienické požadavky naší doby. Jeho použití je tedy již jen velmi omezené, např. při chataření apod.

Dle použitého materiálu
keramické - nejběžnějším materiálem pro výrobu záchodových mís je sanitrn keramika. Tento materiál je používán pro záchodové mísy již po staletí. Splňuje základní požadavky na hygieničnost provozu, trvanlivosti materiálu, rozumné pořizovací ceny. Porcelánové mísy se vyrábějí v pestré paletě tvarů, od klasických až po nadčasové úlety mladých designerů. Nevýhodou porcelánu je jeho vyšší hmotnost a nároky na opatrné zacházení v průběhu přepravy, je totiž velmi křehký.
nerezové - záchodové mísy vyrobené z nerezu jsou velmi často používány na veřejných mistech kde není možný stálý dohled údržbáře a je tu předpoklad ničení návštěvníky. Jedná se tedy zejména o dálniční odpočívadla a jiná věřejná WC.
plastové - záchodové mísy vyrobené z plastů jsou velmi lehké, trvanlivé a jednoduše se udržují.

 

Bookmark and Share

 
 
   
  NAVRCHOLU.cz